חיפוש

פטור ממס הכנסה לנכים – כיצד מתבצע חישוב דרגת הנכות וכיצד לממש את הזכות?

לאחר שנקבעים עבור אדם אחוזי נכות, החל מתשעים אחוזי נכות או יותר כבר קיימת זכאות לטור ממס הכנסה. החישוב עצמו של דרגת הנכות והאחוזים הספציפיים, נקבעת דרך ביטוח לאומי, לאחר מעמד והצגת מקרה מול הוועדה הרפואית. חשוב לפני שנכנסים לתהליך להבין איך הכל עובד, ומה הדרך בה הכל נקבע, חשוב להבים שמדובר בבירוקרטיה ומורכבות רבה שהרבה פעמים מצריכה מחקר וסיוע חיצוני.

 

פטור ממס הכנסה עקב נכות

רבות בתחום קבלת הפטור מתשלומי מס הכנסה, תתקלו באפשרות לקבלת פטור ממס הכנסה לנכים, זאת מכיוון שהרקע לקבלת הפטור הוא בדרך כלל בהקשר של אחוזי נכות שנקבעו עבור אותו אדם. ישנם נכים רבים שממשיכים לעבוד ולהשתכר, ובהתאמה מקבלים הטבות שונות מהמוסד לביטוח לאומי, וקבלת פטור ממס הכנסה זו אחת ההטבות האלו.

 

מדיניות ביטוח לאומי

על פי המדיניות של ביטוח לאומי, על הנכה להוכיח את נכותו, להציג את מצבו הרפואי, לאסוף את כל הפרטים, המסמכים, הטיפולים, התרופות וכל מה שנכלל תחת מצבו הרפואי שמראה את מצבו והקושי שזה מביא לתפקוד בחייו. לאחד ההוכחה, וקביעה של אחוזי נכות בהתאם למצבו הרפואי של אותו אדם, אם האחוזים עומדים בתקן, ניתנת הזכאות לפטור.

 

רבים לא יודעים

הרבה אנשים אינם מודעים לכך שפטור ממס זו אחת ההטבות שהם זכאים לה, המידע לא מועבר אליהם בשום צורה, והרבה פעמים מדובר בסכומים שמצטברים לכסף משמעותי מאוד. הזכאות לפטור ממס הכנסה עבור נכים מתקבלת לאחר קבלת שיעור אחוזי הנכות, ולאחר מכן הגשת בקשה לפטור על בסיס האחוזים שנקבעו במעמד הרלוונטי.

 

חישוב דרגת נכות

הדרך בה מחשבים את דרגת הנכות, נעשית על ישי שקלול של דרגות הנכות מכל מחלה או פגיעה שאותו אדם סובל ממנה. לדוגמא, אם לאדם יש שתי בעיות רפואיות שאחת מהן מקנה ארבעים אחוזי נכות והשנייה חמישים אחוזי נכות, על פי השקלול האדם יקבל שיעור של שבעים וארבעה אחוזי נכות ולא תשעים אחוזים.

 

למה זה ככה?

האחוזים של שיעור הנכות מחושבים באופן הזה, מכיוון שהנוסחה של ביטוח לאומי מחשבת את אחוזי הנכות מהמחלה הראשונה במלואם וממחלה נוספת נכנס חישוב של האחוזים הנותרים, ולא מדובר בפעולת חשבון פשוטה. אך שימו לב שאם מדובר באיבר זוגי, שם כן מחשבים את האחוזים באמצעות חיבור רגיל.

 

תביעה לקבלת פטור ממס הכנסה לנכים

עכשיו מה שנשאר לעשות זה לעבור את התהליך שיקבע את הזכאות שלכם, מדובר במילוי טפסים ומסירת מידע באופן מסודר שיובילו לחישוב כל הפרטים הרלוונטיים וקביעת הזכאויות שלכם, במידה ואתם עומדים בקריטריונים הנדרשים, תקבלו את הטבת הפטור.

 

יש במי להיעזר

ישנם גופים שונים ואנשי מקצוע, שיכולים לעזור לכם וללוות אתכם בתהליך, הם יוכלו למלא את כל הפרטים יחד אתכם, לוודא שאתם אוספים את כל המסמכים הרלוונטיים והחשובים שיעזרו לכם להציג את המקרה שלכם בצורה הטובה ביותר. בנוסף, הם גם יוכלו ללוות אתכם לוועדה הרפואית ולעזור לכם לקבל את דרגת הנכות שתוביל לקבלת הפטור.

פטור ממס הכנסה לנכים

אולי תאהבו גם את