חיפוש

מה ההבדל בין עבירות טכניות לבין עבירות מהותיות של צווארון לבן?

כל עבירה על החוק מפרה, מטבע הדברים, עקרון יסוד העומד בבסיסה. כלומר, היא מפרה את האינטרס שעומד מאחורי החקיקה של החוק המסוים. בעבירות לא אלימות, כמו עבירות צווארון לבן, ישנם סוגים שונים של עקרונות יסוד שעומדים מאחורי חקיקת החוקים. אז מה הוא ההבדל בין עבירות טכניות לבין עבירות מהותיות של צווארון לבן? בואו נבחן זאת להלן.

 

מהן עבירות צווארון לבן?

עבירות צווארון לבן, להבדיל מעבירות אחרות, אינן כוללות בהכרח שימוש בכוח פיזי וכדומה. אלו עבירות שמהותן, בדרך כלל, מתבטאת בגניבה מכל סוג שהוא – גניבת מידע, כסף או כוח. עבירות צווארון לבן מתבצעות בערמומיות תוך שימוש במניפולציות או כוח הנובע כתוצאה ממעמד כלשהו, איך אינן כוללות שימוש בכוח פיזי, כאמור. ההבדל בין עבירות מהותיות לבין עבירות טכניות של צווארון לבן אינו תמיד ברור לעין ולפעמים נצטרך אבחנה מדויקת על ידי עורך דין צווארון לבן.

 

עבירות טכניות של צווארון לבן

במישור הטכני, עבירות צווארון לבן הן עבירות הקשורות לעולם המידע והכסף, ככלל. כלומר, הן עוסקות במקרים של גניבת נתונים, פריצה למחשבים וחדירה לפרטיות הווירטואלית. נוסף על כך, מקרים של העלמת מס, אי הגשת דוחות נדרשים, השמטת נתונים וכיוצא בזה, אלו מקרי פרט של עבירות טכניות תחת הכותרת של צווארון לבן. עבירות אלו מדוברות בחוק, והעונש עליהן נע בין קנס ועבודות שירות ועד לישיבה ממושכת בבית הכלא לעבירות צווארון לבן. היישום והאכיפה על עבירות אלו נעשה בדרך כלל במישור הטכני, כמו אמצעי פיקוח על טכנולוגיות ורגולציות ספציפיות לגבי מה מותר ומה אסור לעשות במרחב הציבורי, הפיזי והווירטואלי.

 

עבירות מהותיות של צווארון לבן

העבירות המהותיות של צווארון לבן הן במישור שונה. עבירות כמו שוחד, מרמה והפרת אמונים, נמנות תחת הכותרת הכללית של עבירות צווארון לבן, אך העקרונות המופרים בשעה שמבצע העבירה מבצע אותן הן עקרונות חוקתיים מוסדיים. על פי רוב, עבירות מהותיות של צווארון לבן נוהגות יותר בעובדי ציבור או בכאלו שיש להם כוח והשפעה ציבורית. עקרונות יסוד כמו ניטרליות של השלטון ואובייקטיביות, מופרים בשעה שאחת מעבירות אלו מתבצעת על ידי מי שאחראי על שלום הציבור ומופקד על הגנתו. גם הענישה מותאמת ביחס לעקרונות המופרים, ועל פי רוב עבירות מהותיות של צווארון לבן עלולות לעלות למבצע העבירה יותר ביוקר מאשר עבירות טכניות בלבד.

 

לסיכום

בתחום צווארון לבן יש ענפים שונים ועבירות שונות. יש חלוקה דיכוטומית בין עבירות טכניות לבין עבירות מהותיות. בעוד שעבירות טכניות מתמקדות בגניבה מהאחר או מהמדינה, כמו גניבת נתונים פרטיים או בהעלמת מס והלבנת הון, עבירות מהותיות מתמקדות בהפרת עקרונות יסוד עליהם מנוי ומובטח זה שהפר אותם. עבירות כמו שוחד, מרמה והפרת אמונים – אלו דוגמאות לעבירות הנמנות עם אלו המהותיות בצווארון לבן.

אדם אזוק מאחור

אולי תאהבו גם את

בוררות
מתי ניתן לערער על הליך בוררות?

בוררות הפכה לשיטה פופולרית יותר ויותר ליישוב סכסוכים בישראל. עם יתרונותיו הרבים, כגון גמישות, סודיות ומומחיות, אנשים ועסקים רבים בוחרים בבוררות על פני ליטיגציה מסורתית.

קראו עוד »