חיפוש

כך תדעו כמה שווים הכלים שקיבלתם בירושה

ירושה מקרוב יקר היא כמעט תמיד מצב שבו מעורבים רגשות רבים ומנוגדים. יחד עם זאת,  לאחר תקופת אבל והסתגלות, תצטרכו להחליט מה עושים עם כלים וחפצים שקיבלתם בירושה. בין אם תבחרו לשמור את הכלים אצלכם, לשם שימור פיסה מההיסטוריה המשפחתית, בין אם תעדיפו לתרום את הפריטים למוזיאון ובין אם תחליטו למכור אותם לטובת צורך אחר – חשוב שתדעו כמה הם שווים.

 

מתי להעריך את שווי הכלים?

ניתן לבצע הערכת מחיר לכלים שקיבלתם בירושה בכל שלב, אבל יש מקרים שבהם נדרשת הערכת שווי כזו באופן מיידי, למשל במצב של חלוקת רכוש בין יורשים, לקראת מכירה של הכלים ואפילו כאשר אתם מחדשים או רוכשים ביטוח לתכולת הבית או לכל צורך אחר. בכל סיטואציה כזו מומלץ להיכנס לאתר https://antique.org.il להכרת התהליך ולקבלת שירותי הערכה איכותיים.

 

שיטות הערכת שווי

הערכת שווי כלי יכולה להתבצע במספר שיטות. השיטה הפשוטה ביותר היא בעזרת השוואת מחירים לפריטים דומים שנמכרו לאחרונה. במקרה שזקוקים להערכה מדויקת יותר, כדאי להסתמך על מידע רלוונטי ומחקר מקיף או לפנות למומחה בתחום.

 

מחקר עצמאי או חוות דעת מקצועית

הערכה כללית לגבי שווי כלי שקיבלתם בירושה, יכולה בהחלט להתבצע על ידי מחקר עצמאי. מידע בנושא עתיקות והיסטוריה קיים במדריכים, בספרים ובאתרים ייעודיים וניתן לחקור בעצמכם ולבדוק מה השווי המוערך של הכלי לדעתכם. עם זאת, אם אתם מתכוונים למכור, לאחסן או לבטח את הכלי, תזדקקו להערכת שווי מקצועית וייתכן שתגלו בעזרתה דברים שלא גיליתם במחקר עצמאי מקוון. הבחירה החכמה ביותר היא הערכת שווי הכלים על ידי שמאי אומנות מומחה לתחום. מומחה כזה ידע לשלב את הידע שלו על היצירה ואת הידע שלו על השוק, ולהעריך שווי באופן מקצועי.

 

גורמים שמשפיעים על שווי הכלים

כאשר מדובר על פריטים היסטוריים או על יצירות אומנות, הגורמים שמשפיעים על שווי הכלים אינם רק חומר הגלם של הכלי ומצבו הפיזי. גורמים משפיעים שנוספים לרשימה הם למשל בעלים קודמים של הכלי, ייחודיות הכלי, היצרן או האמן, וכמובן גם גורמים של ביקוש בשוק האומנות הנוכחי וגם בשוק העתידי.

 

טיפים חשובים להערכת שווי כלים

  • אין סיבה לבחור רק שיטה אחת להערכת שווי כלים. אם תגיעו לשמאי אומנות עם ידע מוקדם תוכלו לקבל ממנו את המידע ולבחון אותו מול נתונים קודמים.
  • המחקר הנדרש להערכת שווי של פריט אומנות או כלי צריך להיות מעמיק ולהתייחס לאומן, לתקופה, לחומרים, לטכניקות היצירה, לשימוש שלו ועוד. הערכת שווי מקצועית תספק לכם דו"ח מפורט והערכה מקיפה של שווי הכלים.
  • שמרו היטב על כל מסמך רלוונטי לכלי כמו חוות דעת, הערכות שווי וקבלות שמעידות על רכישה.

 

לסיכום

הערכת שווי של הכלים שהגיעו אליכם בירושה היא תהליך הדורש איסוף מידע שיסייע לכם לקבל החלטות מושכלות בנוגע לשימוש בכלים או למכירתם. ישנם כלים שנראים פשוטים מאוד אבל הם בעלי ערך היסטורי יוצא דופן שמעלה את השווי שלהם באופן ניכר. כדאי לפנות למעריך מקצועי מומחה בתחום.

כלים

אולי תאהבו גם את

שטיחי אמבטיה
שטיחים שווים לאמבטיה

איך לבחור את השטיח המושלם לאמבטיה? המגוון הרחב של הסוגים והחומרים שיש היום בשוק יכול לבלבל, אבל כאן נעשה מעט סדר. הפרמטרים החשובים לנו ביותר

קראו עוד »