חיפוש

החוק הישראלי

במדינת ישראל, מערכת החוקים המחייבת הינה מערכת החוקים של מדינת ישראל. מערכת החוקים כאמור הינה דינמית, משתנה ומסוגלת להתאים את עצמה מעת לעל למצבים חדשים, כמו גם לדרישות השונות, שהן תוצאה מהשינויים התכופים והמשמעותיים באורחות החיים בעשורים האחרונים. ממה מורכב החוק הישראלי? מהם הגורמים העשויים להשפיע על החוק וכיצד מותאם החוק בישראל לשינויים הללו? בשורות להלן נעסוק בסוגיות הללו בקצרה אבל בצורה בהירה ומובנת.

בית משפט

המשפט הישראלי ומערכת החוקים המחייבת

מדינת ישראל, על אף היותה בעלת היסטוריה קצרה יחסית למדינות אירופה ומדינות מערביות אחרות, השכילה ליצור עם השנים צורת משפט ייחודית לה. מערכת החוקים הישראלית מושפעת מן המשפט המקובל, תוך שעם השנים נוצרו מאפיינים ישראליים ייחודיים למשפט הזה. המשפט המקובל הוא למעשה משפט המבוסס על תקדימים, כאשר כל פסק דין עשוי לשמש תקדים לפסיקה דומה במקרה עתידי אחר. ההסתמכות על תקדימים, עם זאת, איננה יכולה להיות יעילה וברת יישום, בנושאים טכנולוגיים חדשניים ובתחומי פעילות חדשניים, שצצו בשנים האחרונות בעקבות החידושים הטכנולוגיים. החוק הישראלי מכיר גם בתקפותו של המשפט העברי, ששימש נר לרגליהם של שופטים יהודים לאורך דורות רבים. גם כאן, במקרים שאין להם תקדים או העוסקים התחומים חדשים שהמשפט טרם למד להכיר אותם, יש צורך בחקיקה משלימה של הרשות המחוקקת בישראל, היא הכנסת. במדינת ישראל אין חוקה פורמאלית, אבל ישנו קובץ של חוקי יסוד, המסייעים לשופטים להתייחס למקרים שונים ולאירועים הדורשים פסיקות חדשניות ומספקים להם את הבסיס החוקתי והמחשבתי לקבלת פסקי דין מושכלים.

החוק הישראלי, דיני משפחה ונושאים נוספים.

בכל האמור לתחום דיני משפחה, מכירה מערכת המשפט בישראל בחורי המשפט העברי וכך בחוקים הלקוחים משיטות משפטיות שונות, כבסיס לפסיקה ולשיפוט. בתחומים רבים אחרים, מתקבלים פסקי דין על סמך המשפט המקובל, במקום שיש תקדימים, או על סמך חקיקה במקומות שבהם התדיינויות משפטיות מתבצעות בתחומים שלגבהים אין תקדימים מוכרים. כך לדוגמה, נחקקו בעשורים האחרונים לא מעט חוקים בענייני כלכלה וממון, כמו גם בנושאי ם שונים הקשורים לתחום הפלילי שלא היה להם לקדים משפטי קודן. תחום אחד מהסוג הזה הוא תחום הפעילות ברשת האינטרנט, שהמחוקקים הישראלים טרם נחשפו למלוא המשמעות שלה וחלק ניכר ממנה הוא שדה בור שלא נחקר מבחינה חוקתית.

אם יש לך עניין משפטי שיש לך עניין למצוא לו פתרון נאות, משרד עו"ד מסיקביץ' וטייב יסייע לך להשיג את המטרות שלך על הצד הטוב ביותר. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנשי המקצוע שלנו יחזרו אליך בהקדם. הם ילמדו את הבעיה שלך בצורה יסודית וימליצו על הדרכים הטובות ביותר להתגבר עליה. המומחים של משרד עו"ד מסיקביץ' וטייב נמנים עם הטובים ביותר בתחומם, ויעשו כל שביכולתם למצות את הדין עם ולהשיג עבורך את התוצאות הטובות ביותר.

אולי תאהבו גם את

בוררות
מתי ניתן לערער על הליך בוררות?

בוררות הפכה לשיטה פופולרית יותר ויותר ליישוב סכסוכים בישראל. עם יתרונותיו הרבים, כגון גמישות, סודיות ומומחיות, אנשים ועסקים רבים בוחרים בבוררות על פני ליטיגציה מסורתית.

קראו עוד »